محرومیت ایران از یاری اقتصادی فیفا در دوران کرونا

به گزارش پیامک خنده، فدراسیون فوتبال ایران در دوران کرونا نتوانسته از یاری اقتصادی فیفا بهره مند گردد و از یاری یک میلیون و 500 هزار دلاری فدراسیون جهانی محروم مانده است.

محرومیت ایران از یاری اقتصادی فیفا در دوران کرونا

از وبسایت سازمان بهداشت جهانی دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، مهم ترین بخش منابع اقتصادی فدراسیون فوتبال ایران به یاری ها و پاداش های فیفا و AFC بابت برنامه های اجرایی و مسابقات مختلف مربوط می گردد که در چندین سال گذشته به علت تشدید تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا علیه ایران، از دسترس خارج شده است.

در واقع یکی از دلایل مهم ناکامی فدراسیون در همکاری با مارک ویلموتس و پرداخت نشدن دستمزد این سرمربی، موافقت نکردن بانک های سوئیسی برای همکاری با شخصیت های حقیقی یا حقوقی ایرانی بود.

به علت همین مسائل، از چندین سال قبل به این سمت، هیچ پولی به حساب های ایرانی منتقل نشده و یا حتی فدراسیون فوتبال نتوانسته این مبالغ را به حساب شخص سوم یا طلبکاران خود منتقل کند.

در گزارشی که اخیرا فدراسیون جهانی فوتبال از شرایط یاری ها به فدراسیون های عضو ارائه نموده، فدراسیون فوتبال ایران در بدترین شرایط از این حیث قرار گرفته است.

سال گذشته و در پی شیوع ویروس کرونا و کاهش درآمدهای فوتبالی، فیفا گفت به هر یک از فدراسیون های عضو یک میلیون و 500 هزار دلار (35 میلیارد تومان) یاری خواهد نمود ولی همان زمان هم این سوال وجود داشت که آیا ایران می تواند - با وجود تحریم ها - از این مبالغ سهم ببرد یا خیر.

اکنون در گزارش فیفا اعلام شده که فدراسیون فوتبال فقط 6 درصد از این حیث دریافتی داشته که معادل 90 هزار دلار (2 میلیارد تومان) است. این در حالی است که بیشتر کشورها تا 66 درصد از این یاری اقتصادی بهره مند شده اند.

بعلاوه فدراسیون فوتبال از محل یاری های اقتصادی پروژه فوروارد هم دریافتی چندان زیادی نداشته است. این فدراسیون از 4 میلیون دلار (93 میلیارد تومان) نخست فقط 66 درصد معادل 2 میلیون و 640 هزار دلار (61 میلیارد و 460 میلیون تومان) و از 2 میلیون دلار دوم صرفا 6 درصد معادل 120 هزار دلار (2 میلیارد و 800 میلیون تومان) بهره مند شده است در حالی که بیشتر کشورها تمام یاری اقتصادی خود را دریافت نموده اند.

بر اساس گزارشی که فیفا چندین ماه قبل گفت، فدراسیون جهانی فوتبال مبلغی در حدود 6.3 میلیون دلار (146 میلیارد و 664 میلیون تومان) به فدراسیون فوتبال ایران بدهکار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1722

به "محرومیت ایران از یاری اقتصادی فیفا در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محرومیت ایران از یاری اقتصادی فیفا در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید