فواد ایزدی: ایران باید پاسخ جدی تری به بدعهدی طرف های باقی مانده در برجام بدهد

به گزارش پیامک خنده، یک کارشناس مسایل بین الملل گفت: در بحث برجام و برخورد با کشورهای اروپایی که در برابر اجرای تعهدات از سوی ایران، هر روز بیشتر ایران را تهدید و تحریم می کنند باید هماهنگی و وحدت بیشتری از سوی دولت دیده شود.

فواد ایزدی: ایران باید پاسخ جدی تری به بدعهدی طرف های باقی مانده در برجام بدهد

فواد ایزدی در گفت وگو با پیامک خنده درباره اظهارات تند مقامات اروپایی در مورد اقدامات متقابل ایران در برابر انجام نشدن تعهدات برجامی این کشورها و تهدید به استفاده از مکانیسم ماشه در چارچوب برجام اظهار کرد: همان طور که آقای عراقچی هم اشاره کردند ظاهرا تنها فایده اجرای درست برجام و تعهدات از سوی ایران این بوده است که تحریم ها و تهدیدها علیه ایران بیشتر و بیشتر انجام شود. از این رو باید گفت که متاسفانه طرف مقابل از اجرای تعهدات ایران یا کاهش تدریجی تعهدات این طور برداشت کرده است که ایران در هر حال در برجام می ماند چه با وجود بازگشت تحریم ها چه اجرای مکانیسم ماشه.

وی ادامه داد: اساسا طرف مقابل این طور استنباط کرده است که فعالیت های ایران در راستای کاهش تعهدات هزینه ای برای اروپا و جامعه جهانی در بر ندارد از این رو به راحتی دست به تهدید و متهم کردن ایران می زند.

این کارشناس مسایل بین الملل با اشاره به دیدگاه محمد جواد ظریف و سید عباس عراقچی مبنی بر این که اگر برجام برای ایران سودی نداشته باشد باید از آن خارج شد یا حتی از ان پی تی نیز خارج شد، گفت: این که وزیر خارجه کشورمان و معاونش چنین دیدگاهی دارند و در مقابل رییس جمهور به نظر، عقیده ای به خروج از برجام در هر حالی ندارد نشان می دهد که بین مسئولان دولت هماهنگی و وحدت نظر و عملی که باید وجود داشته باشد، نیست. معتقدم تا وقتی در داخل در رابطه با برخورد با اروپایی ها و بحث برجام نگاه واحدی وجود نداشته باشد و هم چنان به این مساله ناموسی نگاه شود نه از منظر منافع ملی، طرف مقابل برای اقدامات واکنشی ما اهمیتی قائل نیست. نبود این هماهنگی باعث می شود خرده تاثیری که این اقدامات شاید داشته باشد هم از بین برود.

ایزدی ادامه داد: راه چاره مناسب همان است که مسئول سیاست خارجی قبلا گفته است، در صورتی که برجام سودی ندارد ادامه راه فایده ای ندارد. ادامه اجرای برجام نتیجه اش این است که ایران بیشتر و بیشتر تحریم و تهدید شود.

وی با بیان این اعتقاد که اقدامات ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی به جز گام چهارم چندان جدی و موثر نبوده است اظهار کرد: ایران باید پاسخ جدی تری به بدعهدی طرف های باقی مانده در برجام بدهد.

ایزدی در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه تهدید استفاده از مکانیسم ماشه از سوی اروپایی ها امکان پذیر است و در صورت استفاده از این مکانیسم باز هم ممکن است ایران در برجام باقی بماند؟ گفت: احتمال عملیاتی کردن این تهدید از سوی اروپایی ها وجود دارد چرا که آنها به این نتیجه رسیده اند چه ایران تحریم شود چه نشود در برجام می ماند از این رو برای اجرای مکانیسم ماشه راه برایشان باز است.

این کارشناس در پاسخ به این پرسش که تغییرات در ساختار اتحادیه اروپا تاثیری در رویکرد آنها در مواجهه با ترامپ و از سویی حمایت از ایران نخواهد داشت؟ شرح داد: در هر حال کشورهای اروپایی تحت فشار آمریکا بوده و هستند و بعید می دانم تغییرات در ساختار اتحادیه در این فرایند تغییری ایجاد کند. علاوه بر این شاید افراد در حوزه تعامل با ایران و برجام تغییر کنند اما رویکردها دستخوش تغییر نخواهند شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 588

به "فواد ایزدی: ایران باید پاسخ جدی تری به بدعهدی طرف های باقی مانده در برجام بدهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواد ایزدی: ایران باید پاسخ جدی تری به بدعهدی طرف های باقی مانده در برجام بدهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید