صلح و همکاری اطلاعاتی محور گفت وگوی اشرف غنی با وزیرخارجه عربستان

به گزارش پیامک خنده، رئیس جمهور افغانستان در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد با وزیرخارجه عربستان درباره صلح کشورش و همکاری اطلاعاتی درباره گروه های تروریستی گفت وگو کرد.

صلح و همکاری اطلاعاتی محور گفت وگوی اشرف غنی با وزیرخارجه عربستان

به گزارش دفتر منطقه ای پیامک خنده، ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه ای گفت که اشرف غنی با فیصل بن فرحان آل سعود وزیر خارجه عربستان دیدار و گفت وگو کرده است.

در این بیانیه آمده است که این دیدار در شهر داووس سوئیس انجام شد و دو طرف درباره صلح افغانستان تبادل نظر کردند.

رئیس جمهور افغانستان در دیدار با وزیر خارجه عربستان بر افزایش همکاری اطلاعاتی درباره شبکه های تروریستی و کاهش تنش ها در منطقه نیز گفت وگو کردند.

از سوی دیگر، وزیر خارجه عربستان نیز اظهارداشت که افغانستان برای کشورش بسیار مهم است و به همکاری با افغانستان ادامه می دهند.

اشرف غنی از آغاز دوره ریاست جمهوری خود برای گسترش روابط با عربستان تلاش کرده است.

وی در نخستین سفر خارجی خود به عنوان رئیس جمهور از ریاض دیدن کرد و در دیدار با ملک سلمان نیز برای امضای پیمان همکاری ها استراتژیک با عربستان ابراز آمادگی کرد.

ریاست جمهوری افغانستان باوجود این که موضع گیری های گذشته اش در حمایت از ریاض، انتقاد بسکمک از سیاسیون و مردم افغانستان را در پی داشت اما حمله به تاسیسات نفتی ریاض را محکوم کرد.

چند ماه قبل نیز صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته بود که پادشاه عربستان وعده داده که از پاکستان درخواست خواهد کرد تا با افغانستان در زمینه فرایند صلح همکاری بیشتری داشته باشد.

عربستان همچنین برای تاثیرگذاری در فرایند صلح افغانستان نیز سال گذشته با هدف مآغازیت زدایی از طالبان کنفرانسی را تحت عنوان نشست علمای اسلام در جده برگزار کرد که البته نتایجی را بدست نیاورد.

برخی کارشناسان دلیل ورود حکام سعودی به فرایند صلح افغانستان را تلاش این کشور به منظور زمینه سازی برای گسترش فعالیت های داعش در افغانستان می دانند.

به گزارش آرمان ملی، جعفرمهدوی رهبر حزب ملت افغانستان نیز گفته بود که گروه داعش در افغانستان تحت حمایت مالی عربستان سعودی و قطر قرار گرفته است و اعضای این گروه تروریستی با کمک آنها به شمال افغانستان انتقال یافته اند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 726

به "صلح و همکاری اطلاعاتی محور گفت وگوی اشرف غنی با وزیرخارجه عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صلح و همکاری اطلاعاتی محور گفت وگوی اشرف غنی با وزیرخارجه عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید