خبرنگاران یک چهارم مردم اهواز به شکل صحیح ماسک نمی زنند

به گزارش پیامک خنده، اهواز - خبرنگاران - رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: براساس آنالیز صورت گرفته در معابر شهری اهواز، 75.6 درصد از مردم این شهر ماسک را به شکل صحیح و 24.4 درصد یعنی یک چهارم به صورت نادرست ماسک استفاده می نمایند.

خبرنگاران یک چهارم مردم اهواز به شکل صحیح ماسک نمی زنند

به گزارش خبرنگاران دکترفرهاد ابول نژادیان شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران در سرسرای اداری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان نمود: در این آنالیز میدانی معین شد از این درصد 12.6 درصد دهان و بینی را کاملا نپوشاندند ، 9.9 درصد وارونه و 1.9 درصد ماسک را روی گردن آویزان نموده بودند.

وی اضافه نمود: همچنین بر اساس این آنالیز در زنان 78 درصد و در مردان 73 درصد ماسک را به شکل صحیح استفاده کردند.

ابول نژادیان ادامه داد: این آنالیز که بر روی10 هزار نفر از افراد مناطق مختلف شهر اهواز به صورت میدانی انجام شد نشان می دهد 45.6 درصد افراد در معابر از ماسک استفاده می نمایند در حالی که در فضای باز که تردد افراد وجود ندارد از جمله در پارک یا فضاهای خلوت احتیاجی به استفاده از ماسک نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوراهواز گفت: بیشترین میزان استفاده از ماسک در گروه سنی 70 سال به میزان 70.1 درصد و کمترین در سن زیر 10 سال به میزان 26 درصد و همچنین کمترین میزان استفاده از ماسک در ساعت 13 و بیشترین میزان در ساعت 23 بوده است.

استفاده از ماسک در زنان بیشتر است

وی بیان نمود: میزان استفاده از ماسک در زنان 60.2 و درمردان 38.7 درصد، شرق اهواز 48.9 و غرب اهواز 41.5 درصد گزارش شده است.

ابول نژادیان افزود: در مناطق هشت گانه اهواز بیشترین میزان استفاده از ماسک در منطقه 2 به میزان 63.6 و کمترین مربوط به منطقه 6 به میزان 20.9 درصد بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوراهواز گفت: میزان استفاده از ماسک در مناطقی از جمله عین 2، کوی مندلی، گلدشت، مهاجرین و سید خلف زیر 10 درصد و در محلاتی از جمله فاز پنج پاداد، گلستان، شهرک نفت، زیبا شهر، فرهنگ شهر و فاز یک کوروش بالای 70 درصد است.

پیشنهاد استفاده از ظرفیت سازمان ها برای تامین ماسک مناطق کمتر برخوردار

وی ادامه داد: این موارد نشان می دهد سواد و شرایط مالی نقش مهمی در استفاده از ماسک دارد به عبارت دیگر هر چقدر از مناطق کمتر برخوردار بازدید می کنیم میزان استفاده از ماسک کمتر است.

ابول نژادیان گفت: در شورای کرونای استان پیشنهاد شد از ظرفیت کارخانجات تولیدی، سازمان ها و نهادها برای تامین ماسک به شکل ارزان تر و یا رایگان برای این مناطق استفاده گردد چون تامین ماسک برای آنها سخت است.

آمار فوتی ابتلا به کرونا در خوزستان 10 نفر در روز جاری

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در حال حاضر 32 درصد افراد دچار سندرم شدید تنفسی کووید می شوند و 9 شهر استان در شرایط قرمز، پنج شهر نارنجی و 13 شهر زرد هستند.

وی ادامه داد: فرایند روزانه موارد بستری کرونا از یکم تا 12 تیرماه ثابت شد و از 13 تیرماه تا 22 مرداد نزولی و در 22 مرداد تا دوم شهریور توقف فرایند نزولی و فرایند نسبتا ثابت و از سوم شهریورماه فرایند صعودی با شیب کم ثبت شده است.

ابول نژادیان گفت: آمار روزانه بستری کرونا در خوزستان تقریبا 60 تا 80 مورد است در حالی که در پیک قبلی روزانه تا 257 مورد بستری گزارش می شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوراهواز افزود: اخیرا بیشترین تعداد بستری دراستان روز گذشته با 87 مورد بوده است و امروز دوشنبه آمارفوتی ابتلا به کرونا در خوزستان 10 نفرگزارش شده است.

مسافرت و حضور در دورهمی ها ضربه اصلی را وارد می نمایند

وی با تاکید بر اینکه بنا بر اعلام ستاد ملی کرونا، مدارس حضوری است اما اجباری برای حضور دانش آموزان نیست گفت: ضربه اصلی از مسافرت ها، حضور در اجتماعات کنترل نشده، رستوران و دورهمی ها وارد می گردد به گونه ای که 40 درصد افراد در دورهم نشینی خانگی گرفتار کرونا شده اند.

زنان باردار، بیماران خاص وسرای سالمندان در اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا

ابول نژادیان بیان نمود: علایم آلرژی های فصلی به صورت سرفه، عطسه و تنگی نفس، خس خس سینه، آبریزش و گرفتگی بینی و خارش چشم بروز می نماید و در بسیاری از موارد آلرژی ها به صورت سرفه هستند، بنابراین هر سرفه ای، سرفه کرونایی نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوراهواز واکسن آنفلوآنزا از بهترین برند هلندی وارد ایران شده است گفت: دیروز اولین محموله واکسن آنفلوآنزا به میزان 23 هزار دوز وارد خوزستان شد که تزریق برای کارکنان بیمارستان های درگیر با کرونا شروع شد.

وی ادامه داد: تزریق واکسن برای بیمارستان های رازی، ابوذر، سینا و گلستان و نیروهای مراکز 16 ساعته بهداشت در حال اجرا است.

ابول نژادیان گفت: فراخوان تزریق برای بیماران خاص شامل 10 هزار نفر در خوزستان از جمله تالاسمی، هموفیلی و دیالیزی اعلام شده و زنان باردار و سرای سالمندان نیز در اولویت های بعدی قرار دارند که واکسن به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهوازبا تاکید بر اینکه همه افراد احتیاج به تزریق واکسن آنفلوآنزا ندارند گفت: افراد بالای 60 سال، بیماران مزمن قلبی، ریوی و آسم شدید نیز می توانند با ارائه کارت ملی واکسن آنفلوآنزا را از داروخانه ها تهیه نمایند.

خوزستان حدود نیمه مرداد ازشرایط قرمز خارج و به حالت سفید درآمد ولی به دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی 30 شهریور ماه طبق اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خوزستان بار دیگر در ردیف استان های با شرایط قرمز نهاده شد.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در 24 ساعت گذشته تا ظهر امروز (هفت مهر 1399) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و 512 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد و هزار و 514 نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید19 در کشور به 449 هزار و 960 نفر رسید.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1192

به "خبرنگاران یک چهارم مردم اهواز به شکل صحیح ماسک نمی زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یک چهارم مردم اهواز به شکل صحیح ماسک نمی زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید