حمایت از رشد و توسعه وظیفه بانک مرکزی نیست

به گزارش پیامک خنده، فرهاد نیلی حمایت از رشد و توسعه و راهنمایی گری اعتبارات که در طرح قانون بانکداری به بانک مرکزی محول شده است را جزو ایرادات این طرح برشمرد و گفت این دو ماموریت در شمار ماموریت های ذاتی این نهاد نیست

حمایت از رشد و توسعه وظیفه بانک مرکزی نیست

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، این اقتصاددان و کارشناس نظام بانکی درباره قوانین بانکداری کشور با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی اقدام به تهیه طرح بانکداری نموده است، ادامه داد: این طرح در صحن علنی مجلس قبل و در شور اول به تصویب رسیده و پیش بینی می گردد که در نیمه نخست سال آینده به تصویب برسد.

نیلی با بیان اینکه طرح قانون بانکداری در صورت تصویب، راستا نظام بانکی و بانک مرکزی برای حدود 50 سال آینده ریل گذاری خواهد نمود، ادامه داد: خوشبختانه اتاق بازرگانی تهران برای آنالیز این طرح یک پروژه مطالعاتی تعریف کرد و مطالعه آن از تابستان 1399 شروع شده و اکنون انجام این مطالعه به سرانجام رسیده است.

این اقتصاددان سپس به بعضی نکات مثبت طرح مجلس اشاره نمود و گفت: در این طرح، نظام حکمرانی بانک مرکزی به گونه ای طراحی شده که ویژگی هایی چون استقلال و اقتدار را در کنار پاسخ گویی و حساب دهی قرار داده است؛ ویژگی هایی که در سایر قوانین کمتر مشاهده شده است. همچنین نظام حکمرانی بانک مرکزی در این طرح، مدرن و روزآمد بوده و این ویژگی ها در نظارت بر بانک ها نیز در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه به ایرادات این طرح نیز اشاره نمود و گفت: به موجب این طرح، بانک مرکزی متولی رشد و توسعه مالی قلمداد شده در حالی که این ماموریت در زمره ماموریت های بانک های مرکزی قرار ندارد. یکی دیگر از ایرادات این طرح آن است که بانک مرکزی را متولی راهنمایی اعتبارات در نظر گرفته است؛ وظیفه ای که انجام آن در سطح کلان بسیار مشکل است و بانک مرکزی نیز نمی تواند آن را به انجام برساند.

نیلی ابراز امیدواری کرد که اتاق بازرگانی تهران به عنوان نماینده بخش خصوصی بتواند باب تعامل با کمیسیون مالی مجلس را کاملاً باز و نمایندگان مردم را قانع کردن کند که بانک مرکزی اساساً نمی تواند متولی افزایش فراوری باشد، بلکه باید بتواند در قالب استاندارد خود، مسئولیت برطرف تورم مزمن و سلامت بانک ها را عهده دار گردد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1471

به "حمایت از رشد و توسعه وظیفه بانک مرکزی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از رشد و توسعه وظیفه بانک مرکزی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید