تاجیکستان، قرقیزستان را متهم به تحریکات عمدی در مرز کرد

به گزارش پیامک خنده، مرکز مطبوعاتی نیروهای مرزی کمیته امنیت ملی تاجیکستان در بیانیه ای خاطرنشان کرد تحریکات عمدی شب یکشنبه در مرز تاجیکستان و قرقیزستان اتفاق افتاده است.

تاجیکستان، قرقیزستان را متهم به تحریکات عمدی در مرز کرد

به گزارش گروه بین الملل پیامک خنده به نقل از پورتال آسیای مرکزی، در بیانیه مرکز نیروهای مرزی کمیته امنیت ملی تاجیکستان، که روز یکشنبه توسط رسانه های رسمی جمهوری منتشر شد، آمده است: سه روز پیش در 24 آگوست، ده ها تن از شهروندان منطقه لِیلِک در بخش مورد مناقشه خط مرزی دولتی (در همسایگی ناحیه بابا جان غفوروف جمهوری تاجیکستان)، با نقض کلیه الزامات پروتکل و بدون توافق مقامات ذیربط جمهوری قرقیزستان و جمهوری تاجیکستان، به طور عمدی ساخت دو پمپ بنزین شروع شده است.

گفتنی است که براساس توافقنامه های دو جانبه اتخاذ شده میان دو کشور، تا زمان اتمام نشانه گذاری و مشخص حدود، انواع کارهای ساخت و ساز در مناطق مورد مناقشه ممنوع می باشد.

در این بیانیه آمده است: با این وجود، به دلایل نامعلوم، ساکنان مناطق مرزی منطقه باتکن جمهوری قرقیزستان، که مرتباً الزامات پروتکل های فوق را نادیده گرفته، اقداماتی تحریک آمیز انجام می دهند که می تواند باعث ایجاد درگیری های مرزی بیشتر بین ساکنان دو کشور همسایه گردد.

به گفته مرکز مطبوعاتی، دیگر هیچ شکی نیست و واقعیت های غیرقابل انکار نشان دهنده آن است که طرف قرقیز نمی خواهد این مساله را به وسیله مذاکرات و تفاهم متقابل با همسایه صلح دوستش حل نماید و به دنبال فشار بر تاجیکستان است. اما این راه به جایی ختم نمی گردد.

در این بیانیه همچنین یادآور شده است که علیرغم چندین پروتکل که بین دولت های دو کشور درباره حل مساله مشخص مرزها امضا شده است، طرف قرقیز، به ویژه بعضی از ساکنان متهاجم آن، از جمله مقامات منطقه باتکن، با نقض مرتب توافق نامه ها، عمدا مسائل مصنوعی در مرز ایجاد می نمایند. که موجب برانگیختن وضعیت ناپایدار در مرزهای دولتی شده که این مساله باعث نارضایتی ساکنان شهرهای مرزی طرف قرقیز نیز می گردد و بعضی نمایندگان سازمان های اجرای قانون، از جمله مرزبانان جمهوری قرقیزستان، نقش منفی بزرگی در این موضوع دارند.

در این بیانیه آمده است که در حال حاضر اوضاع در بخش مرزی دولتی قرقیز و تاجیک پایدار است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 334

به "تاجیکستان، قرقیزستان را متهم به تحریکات عمدی در مرز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاجیکستان، قرقیزستان را متهم به تحریکات عمدی در مرز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید