برای مبارزه با کرونا ضروری است آب را بجوشانیم؟

به گزارش پیامک خنده، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می گویند: جوشاندن آب تصفیه شده به عنوان احتیاط برای پیشگیری از ابتلا به کووید 19 لازم نیست. به نظر می رسد خطر انتقال این ویروس به وسیله سیستم های فاضلابی که به خوبی طراحی شده اند، کم باشد.

برای مبارزه با کرونا ضروری است آب را بجوشانیم؟

به گزارش پیامک خنده از ایسنا، با آغاز همه گیری کووید 19، یکی از موارد مهم، اطمینان یافتن از ایمن بودن آب است. با توجه به اینکه ویروس عامل این بیماری در مدفوع افراد مبتلا مشاهده شده است، بنابراین احتمال آلودگی آب و فاضلاب به آن وجود دارد. حال سؤال این است که آیا این ویروس می تواند در منابع آب آشامیدنی سطحی یا زیرزمینی وجود داشته باشد و درصورت وجود، آیا ضروری است که آب جوشانده شده و سپس مورد استفاده قرار گیرد؟ محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به این پرسش پاسخ داده اند.

آن ها می گویند: شواهد نشان می دهد که وجود ویروس کرونا در آب آشامیدنی تصفیه نشده امکان پذیر است، اما تا به امروز در منابع آب آشامیدنی تصفیه شده مشاهده نشده است.

مطالعات نشان می دهند که ویروس کرونا به مدت چند روز تا چند هفته در آب یا فاضلاب قابلیت عفونت زایی خود را حفظ می نماید. به طور کلی، روش های معمول و متداول تصفیه آب که در بیشتر سیستم های آب آشامیدنی شهری وجود دارند، مانند ضدعفونی کردن منابع آبی با کلر، عوامل بیماری زا از جمله ویروس کرونا را حذف یا غیرفعال می نمایند.

علاوه بر آن، سازمان جهانی بهداشت خاطرنشان می نماید: روش های متداول در سیستم های متمرکز تصفیه آب از جمله فیلتراسیون و ضدعفونی، باید ویروس کووید 19 را غیرفعال نمایند. بنابراین، جوشاندن آب تصفیه شده به عنوان احتیاط برای پیشگیری از ابتلا به کووید 19 لازم نیست. به نظر می رسد خطر انتقال این ویروس به وسیله سیستم های فاضلابی که به خوبی طراحی شده اند، کم باشد.

در مناطقی که تحت پوشش شبکه آبرسانی شهری و روستایی است چون آب روزانه توسط بازرسان بهداشتی مورد آزمایش قرار می گیرد می توان از آب لوله کشی برای آشامیدن استفاده کرد ولی در مواردی که آب از چاه های اختصاصی یا منابع غیر بهداشتی تامین می گردد ضروری است آب به مدت 5 دقیقه جوشانده گردد و پس از سرد شدن مورد استفاده قرار گیرد. جوشاندن آب بیش از 5 دقیقه توصیه نمی گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1042

به "برای مبارزه با کرونا ضروری است آب را بجوشانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای مبارزه با کرونا ضروری است آب را بجوشانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید